Újabb lépés a béke felé: tűzszünetben állapodtak meg a Fekete-tengerre vonatkozóan

Sikeresek voltak a tárgyalások Rijádban.

Nem fogta vissza magát a biztonságpolitikai szakértő a Mandiner Stratégában. Mutatjuk!
Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő volt a Mandiner Stratéga vendége az amerikai-orosz-ukrán tárgyalások napján, amelyek valamelyes részsikert értek már el a kérdésben.
Ezt is ajánljuk a témában
Sikeresek voltak a tárgyalások Rijádban.
Íme a legizgalmasabb mondatok a beszélgetésből:
„A skandináv országok – svéd, dán, finn, norvég – azt kérik, hogy soron kívül vegyék fel az Európai Unióba Ukrajnát, ami számomra, Budapestről nézve az eseményeket, lehetetlen.”
Naponta jönnek a hírek, hogy az ukrán vezetés hova megy, és mindenütt pénzt és fegyvert kap. Máshogy szólva a fegyverszünet papíron létrejött, de (…) senki nem tartotta be.
„A NATO főtitkára adott egy rendkívül buta nyilatkozatot, Mark Rutte azt mondta, hogy a frontok mozognak, csak nem jó irányba, mondom magyarul: az oroszok mennek nyugatra és nem az ukránok keletre.”
Ami a szankciók kérdését illeti, a szakértő rámutatott: „más egy átlagamerikai és egy átlagorosz tűrőképessége”.
„Mind a ketten kényszerpályán vannak. Trump és Putyin sikert akar elérni otthon, kénytelenek egy bizonyos pontig megbízni a másikban. Nyilván, ahogy mondani szokták, ha a sivatagban mennének, nem bíznák rá a vizet a másikra. (…) Zelenszkijben nem ehet megbízni.”
„Látszik az, hogy Európa nem bízik az oroszokban, nem bízik Trumpban, és szeretné segíteni a jövőben is Ukrajnát, ami számomra felfoghatatlan, mert nem lehet sikeres.”
Ami az álláspontokat illeti:
Mit mondanak az ukránok: mindent vissza, beleértve a Krímet. (…) Körülbelül 200 milliárd eurót az oroszoktól. Mit mondanak? Putyin mondjon le. Mit mondanak? Minden megszállt területet kérnek vissza. Az ukrán narratíva keresztülvihetetlen. (...) Ha az ország összeomlik, sokkal rosszabb feltételeket fognak kapni, mint most.
Nyitókép: Mandiner / Földházi Árpád